LEZENÍ atd.Homepage Lezení Hory Cestování Články Odkazy Diskuse Kontakt English


Tento web nově pokračuje s novým designem a častější aktualizací na této adrese: www.lezeniatd.cz

Škrovád

V průvodcích opomínaná, ale myslím špičková oblast je Škrovád. Pevný pískovec se spoustou cest v bývalém lomu, je ideálem na bouldrování i lezení s lanem. Vždy jsem se tam rád stavoval, ať už s kamarády z Chrudimi, nebo když jsem jel okolo a měl chvilku na protažení kloubů. Za zmínku možná stojí, že Škrovád je domovskou oblastí jednoho z českých špičkových lezců Marcela Tomana (např. 1. RP cesty Akumulátor, Teplické skály). Škrovád je spíš stěnové lezení, občas s převískem. Stěny jsou vysoké od 4 do - pokud vím - asi 15 metrů. Cesty jsou osazeny kruhy, skobami, bórhaky i nýty, je dobré mít s sebou smyčky. Vzdálenosti mezi jištěním jsou spíš pískovcové. Lom Škrovád je snadno dostupný pár metrů od cesty vedoucí údolím Chrudimky, ve stejnojmenné části města Slatiňany u Chrudimi. Skály jsou po obou stranách řeky. V okolí je možné samozřejmě jezdit na kole nebo se projít vlastivědnou stezkou v údolí Chrudimky či navštívit tamní zajímavosti jako třeba zámek ve Slatiňanech nebo sousední Kladrubský hřebčín. Ve Škrovádu, kousek od skal, je půjčovna sportovních potřeb Wiki, kde půjčují mj. nějaké horolezecké nádobíčko i horská kola.

Škrovád Škrovád Škrovád

Škrovád - bouldrování

Kdy to všechno přelezu: je tam více než 170 cest.

Obtížnost: III až VII (pískovcová stupnice) a nejspíš i víc

Materiál: pevný pískovec (kruhy, skoby, bórháky, nýty ale je dobré vzít i vlastní smyčky)

Výška: až asi 15 metrů.

Sluníčko: stěny na pravém břehu Chrudimky směřují víceméně na východ, na druhém je to opačně, skály jsou často zastíněny stromy.

Omezení a ekologie: není mi známo nějaké omezení, na stěnách jsou stopy po magnéziu, v dostupných zdrojích (ČHS apod.) se nic neuvádí

Škrovád

Škrovád

Kde to je: V městské části Škrovád v městě Slatiňany, které sousedí s Chrudimí. Při jízdě z Chrudimi přes Slatiňany na jih (silnice č. 37) na konci Slatiňan odbočit doprava a pak šikmo vlevo. Po asi dvou stech metrech kulaté náměstíčko, kde je možno zaparkovat. Pak po cestě mezi domky proti směru toku Chrudimky asi po 100 metrech začínají nalevo stěny lomu. Nebo z náměstíčka přes most na druhou stranu Chrudimky, kde je protější strana lomu. Mapa, mapa detail.

Moje oblíbené cesty: Stínová cesta (VII pískové stupnice) a bouldrování v jejím okolí.

Ubytování: Různé možnosti v Chrudimi a okolí.

Pivo: hospoda bývala u kulatého náměstíčka ve Škrovádu nebo na hlavní silnici z Chrudimi ve Slatiňanech před odbočkou do Škrovádu

Literatura: Mapička s výpisem cest, kterou vyrobil kdosi samizdatem v 80. letech a kterou jsem kdysi získal od Chrudimáků, jinak nevím.

Mapka Škrovádu

Schematická mapka Škrovádu
Velká mapka

Web: www.slatinany.cz, město Slatiňany, půjčovna sportovních potřeb ve Škrovádu Wiki

Napište svůj komentář k tomuto článku do Diskuse !

26.10. 2002


Zpět na Lezení


© SH

lezeni Klet Cesky Krumlov climbing