LEZENÍ atd.Homepage Lezení Hory Cestování Články Odkazy Diskuse Kontakt English


Tento web nově pokračuje s novým designem a častější aktualizací na této adrese: www.lezeniatd.cz

Most Barikádníků - lezení na žulových blocích mostního pilíře takřka v centru Prahy - bouldering

Sílu v prstech lze slušně utužit na vltavské žule v Praze, nedaleko centra města. Kolmé, ale i převislé stěny pilíře Mostu Barikádníků na pravém břehu Vltavy jsou do výše cca tří a půl až pěti metrů. Lze zde zkoušet asi 10 cest označených šipkami, pokud vám nedojde síla dřív, než si prolezete na žulových kvádrech bříška prstů.

Most Barikádníků

Samozřejmě je možné různě traverzovat nebo zkoušet vystoupat v místech, kde šipky nejsou. Leze se bez lana a bouldrmatka se určitě šikne, protože se odskakuje buď do oblázků a různé suti na severní (náhorní) straně, nebo na dlažbu jižní (údolní) strany pilíře přímo u řeky. Okolí není úplně nejromantičtější. Je poněkud zaneřáděno holubím trusem, ale i jiným svinstvem. Pilíř není příliš lezecky frekventován. Při mé občasné návštěvě jsem vždy vymetal z lišt a spárek pavučiny. Náhorní stěna je nižší, lze z ní ještě lidsky odskakovat, údolní stěna k řece vyšší, to už je na odskok pro tvrdší nátury.

Náhorní strana Most Barikádníků Most Barikádníků

Některé cesty udělali před pár lety kluci z Humanity Praha a průvodce je na stránkách Kuby Turka (konkrétně: http://jakubturek.webpark.cz/pruv/mostbar/most.htm) K výstupu některých cest používali kovové plíšky, které sem tam vyčnívají ze spárek mezi kvádry. Takové cesty označují jako technické lezení A 0. Klasifikace je dle zmíněného průvodce většinou 4 až 5+, ale skoro bych řekl, že některé bouldry jsou těžší.
Okolí působí trochu opuštěně, občas okolo projedou nějací cyklisté. Kousek odtud je památník událostí z května 1945, tenisové kurty a pěkné parkoviště.

Kdy to všechno přelezu: cca 10 cest a různé varianty, traverzy apod.

Obtížnost: 3 až 5+ i mnohem těžší

Materiál: žulové kvádry

Výška: 3,5 až 5 metrů.

Sluníčko: nevadí, mostní vozovka mnohaproudové magistrály na Teplice nejen stíní, ale i chrání před deštěm.

Most Barikádníků Most Barikádníků

Omezení a ekologie: nezdá se, že by nějaké bylo. Leze se s magnéziem.

Kde to je: pilíř Mostu Barikádníků, pravý břeh Vltavy (Praha - Troja). Cca 15 minut pěšky od stanice metra Nádraží Holešovice na trase C přes most a na druhém břehu po zatočené lávce pod most a po schodech kolem památníku k řece a k pilíři. Autem na parkoviště, které je cca 50 metrů za mostem vlevo, když jedete směrem do Troji (k zoo). Od parkoviště kolem památníku k řece a k pilíři.

Moje oblíbené cesty: všechny šipkami označené na náhorní straně

Ubytování: je to kousek od centra Prahy, pár minut odtud v Troji je řada kempů.

Pivo: např. hospoda u jednoho z kempů v Troji nebo resturace u zoologické zahrady.

Web: http://jakubturek.webpark.cz/ (Most Barikádníků)

Napište svůj komentář k tomuto článku do Diskuse !

Červenec 2002

Zpět na Lezení


© SH